1.deň - na ceste

19.08.2011

Kým som x-krát prešiel nachystané veci aby som sa uistil, že nič nechýba zistil som, že sú dve hodiny ráno. Rýchla sprcha a do postele. Pôvodný plán vyraziť skoro ráno som zamietol už pred polnocou a dohodli sme sa, že vyrazíme o siedmej. Nakoniec tá trasa nie je až taká dlhá a nemáme sa kam ponáhľať, chceme si to užiť.

Samozrejme rôzne drobnosti prispeli k tomu, že zo Žiliny sme vyrazili o 8:00. Nevadí, aspoň sa vyhneme ranným zápcham pred Bratislavou. Za Žilinou nabiehame na diaľnicu, ktorú opustíme až po 830 km. Sonka mi púšťa zopár hudobných noviniek čo vzala do auta. Samozrejme, žiadny hip-hop, disco či podobné zvukové stopy. Kecáme o hudbe, počúvame a cesta príjemne ubieha. Keď pokojné plávanie auta po diaľnici Sonča uspí, zapínam si hovorené slovo. Od detstva mám rád rozhlasové hry. Vždy mi umožnili vytvoriť si vlastný obraz o opisovaných udalostiach deja, rovnako ako to poznáte z čítania kníh. Orwelova Farma zvierat ma moc nechytila a skôr uspávala, tak volím dobrodružný román Ostrov doktora Moreaua.

Na územia cieľového Talianska dorážame o 14:24. O päť minút neskôr pri mestečku Camporosso in Valcanale ukazuje počítadlo 666 prejdených kilometrov – tak symbolické číslo pre náš Flight 666. Paradoxne hlboko v hore uprostred poriadne dlhého tunela. No široko ďaleko žiadny Belzebub ani Lucifer :-) Tejto symboliky sa môžu báť akurát ľudia, ktorý nemajú čisté svedomie a skrývajú sa za vieru. Ale k tomu sa ešte dostaneme. My to číslo máme radi a baví nás sledovať ľudí, ktorý sa ho boja.
Asi ani netušia, že oni sami si ho totiž vytvorili v svojom písme.

Môj plán návštevy Benátok som po hodinách strávených na webe zostavil tak, že tieto nebudú priamo cieľom našej cesty, ale „základný tábor“ rozbalíme na pobreží mora pri mestečku Punta Sabbioni. Takže ešte pred Benátkami opúšťame diaľnicu smerom na Jesolo a zostáva nám 40-50 km prechádzajúc okolo rušného letoviska Lido di Jesolo a pobrežiu na koniec poloostrova, čo najbližie k Benátkam. 

Návšteva Venezie z tohto východiskového bodu má tu výhodu, že sa nemusíte prepravovať autom (neviem si to poriadne ani predstaviť – obrovské problémy s dopravou a ešte väčšie s preplneným a predraženým parkovaním). V Punta Sabbioni sa jednoducho nalodíte na „vodný autobus“ a za 6 Eur vás v priebehu 30 minút prevezie do prístavu priamo pri námestí San Marco. Za tých 30 minút sa do Benátok nedostanete žiadnym autobusom.

Žiaľ mnou zvolený kemp MARINA DI VENEZIA (najbližšie k prístavu a zároveň najlepšie vybavený a hodnotený) nás neubytoval s odôvodnením, že minimum je 7 nocí (www.marinadivenezia.it ).

Keďže sme tu chceli stráviť iba noci štyri, museli sme sa pobrať hľadať niečo iné. V tomto obľúbenom letovisku je viac ako 40 kempov a nebol to preto problém. Ubytovávame sa hneď v ďalšom z nich- CAMPING CA´SAVIO (www.casavio.it)

Je približne sedem hodín večer keď pri postavenom stane dojedáme kuracie rezne z cesty, dávam si pivko a rozhodneme sa ísť si ešte zaplávať do mora. Úžasný podvečerný kúpeľ v teplom mori po 870 km šoférovania !