50 km OKOLÍM ŽILINY (1986 a 1987)

08.01.2012 01:40

V roku 1986 ma ako 16-ročného nahovoril spolužiak zo základnej školy na absolvovanie každoročnej turistickej akcie 50 KM OKOLÍM ŽILINY. Sám sa tohoto pochodu zúčastnil už 2x so svojim otcom avšak tento rok sa otec rozhodol neísť avšak Zdeno to chcel za každú cenu zopakovať. Dôvod ? Obyčajná vlajočka, ktorú každý účastník pochodu obrdžal by mu chýbala v jeho zbierke. Hmm, v tej dobe boli pre nás cenné iné hodnoty ako dnes. A zavesiť si na stenu takúto trofej začalo lákať aj mňa. Tak teda ideme!

Z ponúkaných 3 trás sme si vybrali zlatý stred, čiže 30 km variantu. 15 km trasa sa nám zdala moc jednoduchá, keď sme videli nastúpené rodinky s deťmi pripravené vyraziť. A 50 km variant ? Mali sme rešpekt a na ten sme si naozaj netrúfli.

 

O rok neskôr sme sa nevedeli dočkať tejto akcie a vedeli sme, že pôjdeme znovu. 30 km nám stačí zhodli sme sa. Avšak spomínam si ako sme začali špekulovať či by sme dokázali zvládnuť aj tú skutočnú 50-tku. Polemizovali sme, špekulovali, odhovárali sa a aj motivovali. "Keď to neprejdeme, nič sa nedeje, ale prídeme o vlajočky a budú nám chýbať" uvažovali sme. Ani neviem kto koho nakoniec strčil do autobusu za ktorého čelným sklom bola tabuľka s označením 50 km. Dvere sa zavreli a autobus nás ťahal uvedených 50 km od mesta. Naspäť musíme po svojich. Prvé obavy prišli v autobuse, keď ostrieľaný turisti začali z batohov vyťahovať svoje zápisky z ciest, odznaky a iné trofeje. My sme čušali a začali pochybovať či sme niečo neprešvihli. "Pôjdeme pomaly, nedáme sa stiahnuť tempom týchto borcov, inak niečo prešvihneme a neprejdeme to". Tak aj bolo. Jeden po druhom nám začali miznúť pred očami hneď pri prvom stúpaní. My sme sa držali svojej taktiky a spomínam si ako sme s pribúdajúcimi kilometrami začali postupne obiehať jednotlivcov aj skupinky. Tešili sme sa, že sa rozhodli pre túto trasu, z energie šlapať, prostredia kadiaľ trasa viedla a pozerali ako žijú ľudia v osadách na Kysuciach. Mali sme radosť z každého kilometra a pri tých posledných sme si navzájom pomáhali v chôdzi. Ale zvládli sme to a boli sme obaja spokojní. Žiaľ viac sa táto akcia nekonala a na žiadny podobný turistický pochod som sa už nevydal. Zostali mi spomienky a odložené plány abslovaných trás a pamätné listy, ktoré som dnes vybral zo zásuvky.

 

Pamätný list 1986 Popis a plán trasy 1986
          
   
Pamätný list 1987 Popis a plán trasy 1987